Władywostok: Władca Wschodu

Za Wikipedią: „Nazwa 'Władywostok’ (ros. Владивосток) została utworzona od słów władać (ros. владеть) oraz wschód (ros. Восток), jako symbol dominacji rosyjskiej na Dalekim Wschodzie.”

Nieśmiało marzyłem o podroży koleją trans-syberyjską. Nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że moja podróż na wschód zacznie się od zwiedzenia jej ostatniej stacji. Całą przygodę zawdzięczam konferencji naukowej ASCO-NANOMAT w dwa tysiące jedenastym roku. Byłem równie zaskoczony co zachwycony, gdy dowiedziałem się, że lecę na drugi koniec świata. Jak było i jak moim zdaniem z tą dominacją jest, dowiecie się wkrótce.

Ciemne ulice
Władywostok nocą.
Dworzec we Władywostoku
Władywostocki dworzec kolejowy.

Pierwsze starcie ze specyfiką Rosji miało miejsce już w trakcie lotu. Panowie policjanci w czapach wielkości małego spodka kosmicznego, drobiazgowa i długa kontrola paszportowa, ciągniki MTZ 82 'Belarus’ sunące po płycie lotniska, ludzie w tak posuniętym błogostanie, że obsługa wynosiła ich z pokładu samolotu. To ostatnie było o tyle szokujące, że na pokładzie panował całkowity zakaz spożywania napojów wyskokowych. Później było już tylko ciekawiej.

Pomnik
W radzieckiej Rosji II Wojna Światowa rozpoczęła się w 1941 roku.

Miasto stanowiło jeden wielki plac budowy. Władywostok przygotowywał się do szczytu APEC (Asia-Pacific Economic Cooperation), który obył się w 2012 roku. Remontowane było dosłownie wszystko: lotnisko, drogi, deptaki, cerkwie. W mieście miały powstać dwa olbrzymie mosty wiszące: jeden w mieście nad zatoką Złoty Róg, a drugi na wyspę Rosyjską, gdzie wzniesiono olbrzymi kompleks budynków, by godnie podjąć przybywających na szczyt gości. Według miejscowych permanentnie brakowało rąk do pracy. Większość siły roboczej stanowili imigranci z byłych republik w centralnej Azji. Poziom BHP i wyczyny pracowników na rusztowaniach mogłyby się znaleźć na YT w kategorii „Rosja to stan umysłu”. Jeden z miejscowych prelegentów narzekał na jakość prowadzonych prac: „Po pierwszym tajfunie wszystkie te chodniki spłyną do zatoki”, żartował. Jego obawy wydawały się słuszne, zwłaszcza po tym, jak zobaczyłem Pana przycinającego płytki chodnikowe siekierą 😉

Budowa mostu nad zatoką Złoty Róg we Władywostoku
Most już wybudowany
Most nad zatoką Złoty Róg w trakcie budowy i po jej ukończeniu. Drugie zdjęcie zostało zrobione przez Alexndra Gubina.

W Polsce Władywostok kojarzy się głównie z transsibem i atomowymi okrętami podwodnymi. Mieści się tu główny port rosyjskiej floty pacyficznej. Miejscowi mają trochę inne skojarzenia. Do Władywostoku przyjeżdża się po samochód. Miasto pełne jest warsztatów i komisów. Do portu spływają ogromne ilości używanych aut z Japonii. Ponoć istnieje mafia, która specjalizuje się w okradaniu ludzi przyjeżdżających do miasta, czasem setki kilometrów, po swoje wymarzone auto. W mieście działa bardzo duży uniwersytet techniczny. Do upadku Związku Radzieckiego miasto było zamknięte, na pobyt dostawało się pozwolenie, uniwersytet zajmował się głownie techniką wojskową. Dziś uniwerek we Władywostoku nie różni się niczym od typowej europejskiej uczelni, a kampus mieści się w budynkach pozostałych po szczycie APEC.

Wodolot Kometa
Wodolot Meteor
Cud radzieckiej techniki: wodoloty. Pierwszy raz widziałem je na żywo we Władywostoku (zdjęcie 1), kolejny w Petersburgu (zdjęcie 2).

Z Władywostoku pochodzi też gwiazda rosyjskiego rocka: mumio-muminek, Mumij Troll (ros. Мумий Тролль). Miłego słuchania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *