Mitologiczne początki świata i wysp Japonii

Mitologia japońska rożni się w wielu aspektach od innych mitologii, lecz równocześnie posiada bardzo wiele wątków wspólnych z wieloma niejapońskimi mitami. Zacznijmy jednak od samego początku, czyli od chaosu.

Po chaosie nastąpiło oddzielenie się Nieba od Ziemi poprzez rozdzielenie się różnych cząstek materii: lekkie cząsteczki materii wzniosły się w górę (tworząc Niebo), a cięższa materia opadła i posłużyła za budulec Ziemi. Niedoskonała jeszcze Ziemia nie była jednak ciałem stałym – jej konsystencja porównana została do galaretowatej meduzy. Dodatkowo, była tworem niespokojnym, gdyż „rozszczepiała się i dzieliła”, dzięki czemu powstały kraje.

Chwilę po powstaniu Nieba i Ziemi, na świecie pojawili się, na Wysokich Równinach Niebios (Takamagahara), pierwsi trzej niewidzialni bogowie (kolejno: Amanominakanushi, Takamimusubi oraz Kamimusubi), którzy szybko ukryli się przed istotami mającymi narodzić się po nich. Niedługo potem, powstały dwa kolejne ważne bóstwa, Umashiashikabihikoji i Amanotokotachi, które wraz z pierwszą boską trójcą stworzyły pierwotne Oddzielne Niebiańskie Bóstwa. Aby wydarzył się przełom w dziejach świata, należało odczekać siedem generacji niebiańskich bogów i bogiń. Po nich narodzili się protoplaści Ziemian (również bogowie): Izanagi-no-Mikoto (Sierpniowy Mężczyzna) i Izanami-no-Mikoto (Sierpniowa Kobieta), będący jednocześnie rodzeństwem i małżonkami.

Na mocy nakazu wydanego przez Niebiańskie Bóstwa Izanagi i Izanami mieli stworzyć na Ziemi ląd stały i dokończyć dzieło tworzenia Ziemi. Aby zstąpić na Ziemię para musiała przejść przez Wznoszący się Niebiański Most, który był jedynym łącznikiem pomiędzy Niebem a Ziemią (niektórzy autorzy tłumaczą go jako tęczę). Stanąwszy na nim, Izanagi zanurzył w ziemskiej morskiej wodzie swoją wysadzaną klejnotami włócznię. Gdy ją wyciągał, kilka kropel spadło z ostrza z powrotem do morza i zakrzepło, w wyniku czego powstała wyspa zwana Onogoro, a zarazem pierwszy stały ląd.

Izanagi i Izanami zstąpili na Onogoro, gdzie osiedlili się, wznieśli „niebiański filar” i wybudowali pałac. Od tego momentu ilość podobieństw, pomiędzy znaną nam mitologią a mitologią Japończyków, drastycznie spada…


Źródła:

  • Littleton C. Scott – Japanese Mythology
  • Paul Varley – Japanese Culture

2 Replies to “Mitologiczne początki świata i wysp Japonii”

  1. Durant

    ” Mitologia japońska rożni się w wielu aspektach od innych mitologii, lecz równocześnie posiada bardzo wiele wątków wspólnych z wieloma niejapońskimi mitami. Zacznijmy jednak od samego początku, czyli od chaosu.” Można o każdej mitologii powiedzieć, że się różni od innych, a ma także elementy wspólne.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *