Rozwiązanie Boskiego Kryzysu

Po czynach, jakich dopuścił się Susano, Amaterasu ukryła się w „Niebiańskiej Jaskini”. Z tego powodu Ziemia i Wysokie Równiny Niebiańskie pogrążyły się w ciemnościach – spowodowało to, że pola ryżowe leżały odłogiem, a Ziemię nawiedziły różnego rodzaju katastrofy. Widząc, co się dzieje, ośmiuset bogów spotkało się nad Niebiańską Rzeką, aby obmyślić plan wywabienia Amaterasu z jej kryjówki. Obrazek poniżej przedstawia świątynię wzniesioną naprzeciwko jaskini, w której ukryła się Bogini, Ama no Iwato Jinja.

Świątynia Bogini Słońca Amaterasu Ama no Iwato Jinja
Świątynia Bogini Słońca Amaterasu – Ama no Iwato Jinja

Najznamienitszy pomysł był autorstwa Omori-kane, słynącego z mądrości syna Takamimusubi, którego oddelegowano do rozwiązania problemu, gdy pianie kogutów nie przyniosło porządanego efektu w postaci Bogini Amaterasu wyłaniającej się ze swej kryjówki. Pierwszą częścią planu było skonstruowanie z gałęzi świętego drzewa Sakaki magicznego lustra. Kiedy już tego dokonano, dwoje bogów wzięło lustro i stanęło w pobliżu wejścia do jaskini, a jeden ukrył się tak, aby Amaterasu nie mogła go zauważyć wyglądając z jaskini. Odprawiono ceremonię liturgiczną z udziałem magicznych przedmiotów i bogini zwanej Ama-no-uzume, która uraczyła zebranych bogów i boginie tańcem erotycznym.

Kiedy Ama-no-uzume zrzuciła z siebie swoje odzienie, bogowie zaczęli śmiać się tak głośno, że poruszyło to Niebiosa niczym trzęsienie ziemi. Zgodnie z przewidywaniami, śmiech ten rozbudził ciekawość Amaterasu, która zdecydowała się wyjrzeć z jaskini. Kiedy tylko uchyliła kamień blokujący wejście do jaskini, bogowie trzymający lustro ustawili się naprzeciw niej. Zafascynowana swoim własnym odbiciem, Bogini Słońca wyszła na zewnątrz kryjówki. W tym momencie ukrywający się w pobliżu bóg złapał ją mocno za rękę i odciągnął od jaskini, aby nie mogła do niej wrócić, a inny zablokował przy pomocy magicznej liny kamień blokujący wejście uniemożliwiając jego poruszenie. W ten sposób zażegnano kryzys – Amaterasu powróciła do swojego pałacu.

Po tym wydarzeniu bogowie długo debatowali nad losem winowajcy, czyli Susano. Zdecydowano się na obcięcie mu paznokci i brody, skazano go na wygnanie z Wysokich Równin Niebiańskich oraz nakazano złożenie tysiąca stołów ofiarnych.


Żródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *