Fiński Dzień Niepodległości

Post publikowany jest nieprzypadkowo dzisiaj. To właśnie 6 grudnia, kiedy na świecie obchodzone są Mikołajki, Finowie obchodzą swój Dzień Niepodległości. Mieszkając w Finlandii chyba nie mogłam przejść obok tego obojętnie i nie napisać o tym na moim blogu podróżniczym, prawda? 😉

Tło historyczne niepodległości Finlandii

Finlandia straciła swoją niepodległość w wyniku drugiej wyprawy krzyżowej w 1249 r. i dostaje się pod panowanie Szwecji. W 1809 r., po wojnie Szwecji z Rosją (tzw. Wojnie Fińskiej) kraj otrzymuje z powrotem swoje tereny, lecz pozostaje złączony unią personalną z Rosją – Car Rosji piastuje równocześnie urząd Księcia Finlandii. W roku 1917 dochodzi w Rosji do dwóch rewolucji: Lutowej i Październikowej. Finlandia korzystając z chaosu, jaki spowodowały rewolucje, ogłosiła swoją niepodległość 4 grudnia, a właśnie 6 grudnia 1917 r. Deklarację Niepodległości przyjął Fiński Parlament.

Flaga fińska
Flaga Finlandii (źródło: fickr.com)

Obchody teraz

Pytaliśmy znajomych Finów, jak obchodzi się Dzień Niepodległości w Finlandii. Odpowiedzieli, że spędza się go przed telewizorem z całą rodziną, oglądając jak Prezydent wita się ze sławnymi ludźmi. Jeżeli nie spędza się go z rodziną, to można pójść do pubu i się spić, ale nam, Polakom, to odradzają. Dlaczego? Ponieważ pijany Fin nie jest w stanie odróżnić polskiego od rosyjskiego, a w Dniu Fińskiej Niepodległości wielu Rosjan „dostaje w mordę” od pijanych Finów.

Co my zauważyliśmy? Przed świętami w sklepach pojawiają się świeczki w kolorach fińskiej flagi. WikiHow podpowiada, że takie świeczki koniecznie trzeba zapalić 6 grudnia. Także słodycze pakowane są w papierki z flagą narodową lub chociażby w biało-niebieskich barwach. Tradycyjnie, wywieszane są flagi narodowe. Dzień ten jest również dniem wolnym od pracy, więc niemal wszystkie sklepy i większość knajp jest pozamykanych. Z tego powodu dzień wcześniej sklepy monopolowe były oblegane. Musicie wiedzieć, że Finowie lubią świętować konkretnie 😉

Dotarłam też do archiwalnego nagrania prezydenckich powitań z zeszłego roku – 1,5h witania, tylko dla wytrzymałych! Podobno co roku ogląda się też film „Nieznany żołnierz” produkcji fińskiej z 1955 r., opowiadający o żołnierzach walczących z armią rosyjską.


Prezydent wita się z gośćmi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *